Jaké jsou nejčastější symptomy a známky žilních chorob ?

·       Křečové žíly dolních končetin a zevních rodidel (1)

·       Otok dolní /horní končetiny nebo změna barvy kůže (2)

·       Bolesti v lýtku, v třísle, v bedrech

·      Aktivní nebo zhojený bércový vřed (3)

·       Hyperpigmentace kůže bérce či nohy (4)

·       Chronické bolesti nebo tlak v pánvi

·       Bolestivý sex, neplodnost, bolestivá menstruace

·       Otok vulvy, hemoroidy, nafouklé břicho (PCS)

1

2

3, 4

Jaké jsou nejčastější příčiny žilní nedostatečnosti ?

·       Nedomykavost chlopní v žilách (hlubokých i povrchových)

·       Zevní útlak žil (1)

·       Obstrukce žil po proběhlé trombóze (DVT)(2)

·       Kombinace nedomykavosti a obstrukce či zevního útlaku)

1

2

Jaká se u nás léčí žilní nedostatečnost ?

Povrchový žilní systém (1)

·       LASER (EVLA)

·       Venaseal (speciální lepidlo)

·       Foam skleroterapie (sklerotizace pěnou)

·       Flebektomie (odstranění žil chirurgicky)

Hluboký žilní systém

·       Venoplastika obstrukce (balónková plastika se stentem)

·       Uzávěr nedomykavých žil embolizací

Miniinvazívní diagnostika hlubokých žil (katetr, IVUS)

předchází oběma typům výkonů

1 2

Pánevní kongesce (Pelvic congestion syndrome, PCS)

Jde o velmi rozšířený problém, který trápí dívky a ženy po celém světě. Příčinou je  kombinace nedomykavých žil v pánvi a útlak jedné nebo více žil. Dochází k abnormálnímu odtoku žilní krve z pánve (viz. animace). Proběhlá těhotenství situaci zhoršují nebo i navozují. Syndrom se prezentuje bolestmi při  a nebo po sexu, chronickým tlakem či bolestí v pánvi nebo břiše, pocitem častého nutkání na močení, otokem vulvy, v třísle či vulvě se mohou objevit  křečový žíly,  někdy jsou přítomné hemoroidy. Mohou být přítomny varixy na levé dolní končetině, otok či tupá bolest levého lýtka při chůzi. Diagnostika je možná pomocí ultrazvuku a MRI nebo CT, nutný je intravaskulárním ultrazvuk. Endovaskulární léčba je prováděna v jedné době s diagnostickou katetrizací.

Animace pánevní cirkulace.

Prohlédněte si, jak funguje žilní cirkulace za normálních okolností a v případě, kdy je přítomna obstrukce buď v levé ilické žíle, nebo v žíle renální společně s ilickou.

Obstrukce ilické žíly způsobí přetlak v žilním systému pánve a často a levé dolní končetiny u obou pohlaví, u žen vyvolá chronickou pánevní bolest (pánevní kongesce, pelvic congestion syndrome, PCS), u mužů například skrotální varixy.

Poslední animace ukazuje, jak se žilní cirkulace upraví při endovaskulární rekonstrukci ilické žíly pomocí balónku a stentu.

Vysvětlení obrázku: pohled na dolní dutou žílu zepředu (céva uprostřed obrázku), která nabírá žilní krev z obou pánevních žil (ilické žíly - pravá a levá - drénující krev nejen z dolních končetin ale i z pánevních orgánů - dělohy, pochvy, vaječníků apod. - uprostřed obrázku dole). Animace zobrazuje zejména pohyb krve v levé ilické žíle. Dolní dutá žíla nabírá rovněž krev z ledvin vpravo a vlevo). Levá strana na obrázku je ve skutečnosti pravostranná a naopak (vždy z pohledu pacienta ležícího na zádech čelem k vám).

Zdravé žíly, kde krev odtéká ilickou žilou (zobrazen tok pouze na levé straně pacienta) do dolní duté žíly, z pánevních orgánů a levé ledviny rovněž teče krev hladce.

Zde jsou přítomny obstrukce dvě - v ilické a ledvinné žíle vlevo. Pánevní kongesce je mnohem těžší.

Situace, kdy je přítomna obstrukce v levé ilické žíle, krev se vrací do pánve a musí odtékat pravostrannou žilou. Vzniká pánevní kongesce.

Po mini-invazivním otevření původně zúžené žíly krev snadno proudí zpět k srdci.

Jak závažný je můj žilní problém ?

Žilní městky, neboli varixy jsou často vidět na vnitřní straně stehna nebo lýtka a mohou být buď velmi jemné (pavoučkové), nebo jsou ploché a modré či velmi zřetelné a jsou i cítit pod prsty jako vystouplá a měkká, ztlačitelná hmota pod kůží (foto). Léčba je možná kdykoliv a nejde o urgentní situaci. Nejčastěji je nutné ultrazvukové vyšetření a chirurg pak naplánuje vhodnou léčbu.

Pigmentace kůže, bércový vřed, bolesti v lýtku při chůzi, chronický otok jedné končetiny jsou většinou známkou poruchy žilní cirkulace v hlubokém systému. Kromě ultrazvuku bude potřeba CT nebo MRI a  katetrizace s léčbou (často) v jedné době pomocí katetru, balónku a stentu.

Syndrom pánevní kongesce rovněž vyžaduje vyšetření pomocí CT/MRI a katetrizaci (viz. dále).

Akutní otok dolní či horní končetiny může vyžadovat hospitalizaci v nemocnici. 

Vyzkoušejte si vyplnit dotazník kvality života, abyste věděli, zda je pro Vás vhodná léčba žilní nedostatečnosti https://www.civiq-20.com/getting-copy/linguistic-versions-civiq-20/. Zcela zdravý jedinec bude mít skóre 20 bodů. Většina pacientů, kteří mají mírnou nebo středně závažnou žilní nedostatečnost bude mít skóre kolem 30-50 bodů, velmi výrazné potíže se vyskytují u lidí se skóre přez 50 bodů. Všichni, kteří mají vyšší skóre než 30 mohou doufat, že léčba jejich symptomy a známky žilní nedostatečnosti výrazně zlepší. Čím nižší skóre, tím menší je očekávané zlepšení kvality života i po technicky úspěšné léčbě.